Jak porozumět vašemu mazlíčkovi

Každý mazlíček, stejně jako lidé, se chovají určitým způsobem. Každému něco vadí a něco miluje. Měli bychom se proto na své mazlíčky zaměřit a zjistit, jak jim udělat jejich bezstarostný život ještě více bezstarostnější.

Každé ráno, když dáváte najíst svému mazlíčkovi, pozorujte jeho rituály. Co udělá jako první, když vás uvidí? Jak reaguje na plnou misku jídla? Pár dní ho takhle pozorujte a pak určitě o něm zjistíte více informací.

Chvíle mazlení prohlubuje pouto mezi váma čím dál víc. Všímejte si, kde se mazlíček nechává rád hladit a kde mu to je naopak nepříjemné. Můžete navíc tímto způsobem zamezit i případnému škrábanci nebo kousnutí.

Chodíte venčit své mazlíčky? Zpozorujte jejich oblíbená místa. Tohle bude zjevně vyžadovat více času než přechozí úkoly, ale i tohle se vyplatí. Má rád vodu? Teplo? Déšť? Vyžívá se v kalužích? Vnímejte každý detail a postupně zjišťujte, jestli má mazlíček stále stejné záliby. Po tomto zjištění již můžete brát mazlíčka tam, kde to má rád a vydovádí se. Doma pak bude spokojeně ležet u vašich nohou a podřimovat a vy nebudete muset konečně řešit, jestli vám nerozkouše nový pár bot.

Žije váš mazlíček v kleci nebo teráriu? Není nic snažšího než vypnout televizi a pozorovat mazlíčka, jak se chová. Jaká je jeho oblíbená hračka? Kde se rád schovává a spí? Jsou to maličkosti ale veřte, že mazlíček tím žije a jsou to pro něj podstatné body v jeho životě.

Klidně si zaveďte deník, kde si budete všechny jeho druhy chování psát. Sledujte vašeho mazlíčka minimálně měsíc a opravdu vše zapisujte. Po měsíci si sedněte ke stolu a udělejte sumasumárum. Uvidíte, že budete najednou vědět o svém mazlíčkovi tolik informací, že budete schopni předpovídat, jak se v určitých chvílích zachová a kam ho můžete případně vzít na procházku, aby vám svou radostí zlepšil den. Nezapomínejte ani na pravidelnou kontrolu u veterinárního lékaře, který zkontroluje, zda tělo vašeho mazlíčka funguje tak, jak má a vy si můžete užívat společné radostné chvíle. Jste tady jeden pro druhého a mazlíček vám má přinášet samé radosti a né starosti. Pokud na něj nestačíte, zkuste poprosit někoho zkušenějšího o pomoc.